Przejdź do głównej zawartości

Najlepsze ciasto z rabarbarem

Rabarbar kojarzy mi się z grządką w babci ogródku. Fascynowały mnie jaskrawe łodygi, których kolor intensyfikował się ku dołowi, uroczo kontrastując ze skórzastymi, ciemnozielonymi liśćmi. Jako dziecko lubiłam, na zewnętrznej stronie liści, szukać ospałych ślimaków, którym smak soczystych liści bardzo odpowiadał. Wieczorami ścinaliśmy łodygi, żeby ugotować z nich kompot, swoją drogą nigdy nie uważałam, że to dobry pomysł, to raczej zbrodnia na rabarbarze. Lekko ciepły kompot z rozgotowanym rabarbarem przyprawiał mnie o mdłości. Często więc uciekałam się do chrupania łodygi na surowo, wtedy można cieszyć się jego kwaskowatym aromatem i niebywałą chrupkością, młode pędy zjadałam w całości, starsze obierałam z łykowatych włókiem ubrudzonymi rękoma ;) To ciasto jest doskonałe, znika w tempie ekspresowym, wilgotne, gęste, w kwaskowatym akcentem rabarbaru i razową kruszonka  - po prostu genialne, musicie spróbować w tym sezonie. 



Składniki
Czas przygotowania: 15 min + 60 min pieczenie


1 i 1/2 szklanki mąki
1 szklanka cukru
2 łyżeczki proszku do pieczenia
szczypta soli
1 i 1/2 szklanki ricotty
3 jaja
1 łyżeczka ekstraktu wanilii 
100 g stopionego masła
4-5 łodyg rabarbaru




Kruszonka

1/2 szklanki mąki pszennej
1/2 szklanki mąki razowej
garść płatków owsianych górskich 
1/4 szklanki brązowego cukru
100 g zimnego masła
szczypta soli










Przygotowanie:

1. Piekarnik nagrzewamy do 160 stopni
2. Tortownicę o śr ok 23-25 cm smarujemy masłem i wykładamy papierem do pieczenia
3. Mąkę, sól, cukier, proszek do pieczenia mieszamy
4. Jaja łączymy z ricottą i roztopionym, lekko schłodzonym masłem, dodajemy ekstrakt waniliowy 
5. Łączymy mokre i suche składniki, wylewamy masę do przygotowanej tortownicy 
6. Odcinamy końcówki rabarbaru, płuczemy i kroimy w ok 3 cm kawałki, nie obieramy rabarbaru, młody tego nie wymaga
7. Kawałki rabarbaru rozsypujemy na wierzchu ciasta, lekko wciskamy
8. Kruszonka - mąki, cukier, płatki mieszamy, dodajemy pokrojone w kostkę zimne masło, rozcieramy palcami aż powstaną okruchu, coś na wzór mokrego piasku, powinny pozostać też grubsze cząstki, kruszonkę rozsypujemy na cieście i wstawiamy je do piekarnika na ok 60 min, pieczemy do tzw. suchego patyczka 












 














Mikser Kulinarny - przepisy kulinarne i wyszukiwarka przepisów Durszlak.pl

Komentarze

Cukry Proste pisze…
Wygląda idealnie i na pewno tak też smakuje:)
Anonimowy pisze…
Mam kilka pytań :). Proszę powiedzieć, czy ricottę można zastąpić jakimś innym serem? Niestety nie dostałam ricotty, a bardzo chciałabym zrobić to ciasto.
Czy składniki muszą być w temperaturze pokojowej?
Czy połączenie składników polega na dokładnym ich miksowaniu, czy robimy tak jak w przypadku muffinek- łączymy łyżką, niekoniecznie dokładnie?
Ps. Ciasto wygląda przepięknie i na pewno świetnie smakuje :)
Pozdrawiam!
Rak chodzi wspak pisze…
Witam,

Ricotta nadaje się najbardziej ze względu na lekką konsystencję, nie jest ani za sucha jak twaróg ani zbyt kremowa jak serki kanapkowe. Jeśli jednak nie uda na się jej znaleźć sądzę, że nada się też tłusty twaróg, trzykrotnie mielony. Składniki nie muszą mieć temperatury pokojowej,nie mieszamy również zbyt dokładnie, jedynie do połączenia się składników. Pozdrawiam!
Halina pisze…
Witam,ciasto wygląda przepięknie i na pewno tak samo smakuje.Mam pytanie:mam rozumieć że najpierw mokre składniki mieszam razem łyżką lub szpatułką,dodaję suche i też mieszam łyżką.Proszę o odpowiedź. Pozdrawiam Halina
Rak chodzi wspak pisze…
Pani Halino,tak, w misce mieszamy łyżką lub trzepaczką suche składniki, w osobnym naczyniu składniki mokre, najlepiej rózgą kuchenne, następnie przelewamy składniki mokre do suchych i mieszamy łyżkę lub szpatułką. Pozdrawiam i życzę smacznego

Popularne posty z tego bloga

Ekspresowe bułki

Uszczęśliwianie rodziny jedzeniem z samego rana? Mając na to czas to wielka satysfakcja, ale nawet nie dysponując duża dawką leniwego poranka można zaskoczyć domowników chrupiącą bułką na śniadanie, wystarczy dobrze zorganizować się przed pójściem spać, a rano wymknąć się chwilę wcześniej z łóżka, by potem wskoczyć do niego jeszcze na ok 40 minut, później to już trzeba nastawić piekarnik, uruchomić ekspres do kawy i rozprawić się z poranną prasą. Oczywiście zdaję sobie sprawę, że takie poranki możemy zafundować sobie właściwie tylko w weekend, warto więc je celebrować i dobrze przygotować śniadanie. Jest jedno "ale", zabawa w domowe wypieki bardzo uzależnia, co więcej może się okazać, że Wasza rodzina nie będzie już chciała wziąć do ust innego pieczywa poza Waszym własnym wypiekiem, i tutaj mamy problem ;) Miłego wypiekania, bułeczki są pyszne. 

Schab faszerowany białą kiełbasą

Macie takie oto doświadczenia: kupiliście właśnie wędlinę, schowaliście do lodówki, a już następnego dnia nie wiadomo skąd na talerzyku pojawiła się woda, a plasterki wędliny stały się śliskie....jeśli macie dość nudnych i jednakowych w smaku wędlin, o niewiadomym składzie i dziwnej konsystencji, to zachęcam Was do przygotowania wędlin w domowych warunkach. Macie wtedy pełną kontrole nad jakością mięsa oraz ilością dodanych przypraw, takie wędliny długo zachowują świeżość, a smak jest bardzo swojski. Poniższa propozycja doskonale odnajdzie się w towarzystwie jajek z sosem tatarskim na wielkanocnym stole.

Bigos staropolski

"...W kociołkach bigos grzano; w słowach wydać trudno bigosu smak przedziwny, kolor i woń cudną..." *   nie tylko u Mickiewicza bigos staropolski zasłużył sobie na pochwały. W literaturze wspominają go również Tadeusz Boy-Żeleński i Wincenty Pol. Mimo iż istnieje wiele sposobów przyrządzania tej potrawy to w zasadzie wszystkie opierają się na tych samych składnikach, różni je jedynie kolejność ich dodawania i dodatki. Co zatem dodajemy do bigosy, żeby jego smak był miażdżący? Jak przygotować bigos idealny? Jest kilka tajemnic, podpytajcie starszych w rodzinie. Ja znawczynią tej potrawy nie jestem, ale studiując kilkanaście przepisów, czytając kilka dobrych książek, wyprodukowałam pewnej nocy w swojej kuchni całkiem dobry bigos, z którego recepturą zamierzam się z Wami podzielić. Zasada pierwsza mówi, że z dobrego bigosu, po nałożeniu na talerz nie powinna wypływać woda, a jednocześnie bigosu staropolskiego nie przygotowuje się z zasmażką.    Potrawa po przyrządzeniu powi