Przejdź do głównej zawartości

Pierogi z suszonymi śliwkami i orzechami pecan

Na ten magiczny wieczór czekamy cały rok. Co sprawia, że ma tak niepowtarzalną atmosferę, co się na nią składa? Świeża, pachnąca choinka prosto z lasu, miękko padające płatki śniegu na pokrytą białym puchem ziemię, rodzina w komplecie przy stole, biały obrus, a pod nim siano, uśmiech ukochanej osoby, wspomnienia rodzinne....kolędy pobrzmiewające z radia, drzemiący przy choince pies, a może smak tradycji...proste wigilijne potrawy nabierają wyjątkowego smaku, przekonajmy się raz jeszcze, że naprawdę warto im zaufać!

Składniki na ok 45 pierogów
Czas przygotowania: 40 min 



2 szklanki mąki pszennej
1 żółtko
300 g suszonych wędzonych śliwek
100 g orzechów pecan*
3 łyżki miodu
sól


*można zastąpić orzechami włoskimi, jednak są lekko gorzkie


Sos custard


150 ml mleka
250 ml śmietany 36%
50 g cukru pudru
6 żółtek
1 lasa wanilii













Przygotowanie:



1. Z mąki, żółtka, szczypty soli i 3/4 szklanki wrzącej wody zagniatamy ciasto, musi być sprężyste, gładkie i lśniące, bez jakichkolwiek śladów maki, nie może się również rwać i kleić, jeśli ciasto jest dobrze wyrobione nie potrzebujemy już mąki do podsypywania, wystarczy silikonowa stolnica i pójdzie jak z płatka, ciasto przykrywamy ściereczką i odkładamy
2. Śliwki zalewamy ciepłą woda i odstawiamy na 10 minut, następnie odcedzamy i siekamy, dorzucamy grubo posiekane orzechy, dodajemy miód i mieszamy do ponastawia pasty, jednak z wyraźnymi kawałkami owoców i orzechów
3, Ciasto rozwałkowujemy, bardzo cienko, na stolnicy, wykrawamy kółka o średnicy przeciętnej szklanki, na środek układamy małą łyżeczkę farszu, zlepiamy dobrze brzegi, a następnie opuszkami formujemy karbowany brzeg, odkładamy pierogi na tace i przykrywamy ściereczką
4. Pierogi gotujemy partiami ok 3-4 minut od wypłynięcia w lekko osolonym wrzątku
5. Sos custard - żółtka ucieramy z cukrem na jasno kremową masę, mleko zagotowujemy ze śmietaną, dodajemy rdzeń wanilii, kiedy mleko zacznie się gotować, odstawiamy je do lekkiego wystudzenia, następnie dolewamy stopniowo do masy jajecznej, wlewamy całość z powrotem garnka, wstawiamy na średni gaz i cały czas mieszając czekamy aż sos zgęstnieje, pilnujcie sosu i nie podgrzewajcie zbyt mocno bo się zetnie, zdarzyło mi się to ostatnio, smaku nie ujmuje ale wyglądu i owszem ;)
6. Ugotowane pierogi podajemy z sosem, można podać również z masłem i cukrem waniliowym

Ciekawy deser na wigilijną kolcję!








sklep Laptopy HP sony asus samsung



Mikser Kulinarny - przepisy kulinarne i wyszukiwarka przepisów Durszlak.pl

Komentarze

whiness pisze…
Co za nietypowa wariacja na temat pierogów! Bardzo, bardzo mi się podoba :) Suszone śliwki i orzechy zawsze kojarzą mi się ze świętami, a ten sos to czysty obłęd :)
Natalie pisze…
Fajna alternatywa dla tradycyjnych świątecznych pierogów :)
słodki kompromis pisze…
Takie pierogi są pełne świątecznych smaków i są naprawdę sporym urozmaiceniem i niespodzianką smakową. Pozdrawiam Wszystkich!

Popularne posty z tego bloga

Ekspresowe bułki

Uszczęśliwianie rodziny jedzeniem z samego rana? Mając na to czas to wielka satysfakcja, ale nawet nie dysponując duża dawką leniwego poranka można zaskoczyć domowników chrupiącą bułką na śniadanie, wystarczy dobrze zorganizować się przed pójściem spać, a rano wymknąć się chwilę wcześniej z łóżka, by potem wskoczyć do niego jeszcze na ok 40 minut, później to już trzeba nastawić piekarnik, uruchomić ekspres do kawy i rozprawić się z poranną prasą. Oczywiście zdaję sobie sprawę, że takie poranki możemy zafundować sobie właściwie tylko w weekend, warto więc je celebrować i dobrze przygotować śniadanie. Jest jedno "ale", zabawa w domowe wypieki bardzo uzależnia, co więcej może się okazać, że Wasza rodzina nie będzie już chciała wziąć do ust innego pieczywa poza Waszym własnym wypiekiem, i tutaj mamy problem ;) Miłego wypiekania, bułeczki są pyszne. 

Bigos staropolski

"...W kociołkach bigos grzano; w słowach wydać trudno bigosu smak przedziwny, kolor i woń cudną..." *   nie tylko u Mickiewicza bigos staropolski zasłużył sobie na pochwały. W literaturze wspominają go również Tadeusz Boy-Żeleński i Wincenty Pol. Mimo iż istnieje wiele sposobów przyrządzania tej potrawy to w zasadzie wszystkie opierają się na tych samych składnikach, różni je jedynie kolejność ich dodawania i dodatki. Co zatem dodajemy do bigosy, żeby jego smak był miażdżący? Jak przygotować bigos idealny? Jest kilka tajemnic, podpytajcie starszych w rodzinie. Ja znawczynią tej potrawy nie jestem, ale studiując kilkanaście przepisów, czytając kilka dobrych książek, wyprodukowałam pewnej nocy w swojej kuchni całkiem dobry bigos, z którego recepturą zamierzam się z Wami podzielić. Zasada pierwsza mówi, że z dobrego bigosu, po nałożeniu na talerz nie powinna wypływać woda, a jednocześnie bigosu staropolskiego nie przygotowuje się z zasmażką.    Potrawa po przyrządzeniu powi

Schab faszerowany białą kiełbasą

Macie takie oto doświadczenia: kupiliście właśnie wędlinę, schowaliście do lodówki, a już następnego dnia nie wiadomo skąd na talerzyku pojawiła się woda, a plasterki wędliny stały się śliskie....jeśli macie dość nudnych i jednakowych w smaku wędlin, o niewiadomym składzie i dziwnej konsystencji, to zachęcam Was do przygotowania wędlin w domowych warunkach. Macie wtedy pełną kontrole nad jakością mięsa oraz ilością dodanych przypraw, takie wędliny długo zachowują świeżość, a smak jest bardzo swojski. Poniższa propozycja doskonale odnajdzie się w towarzystwie jajek z sosem tatarskim na wielkanocnym stole.