Przejdź do głównej zawartości

Gazpacho


sklep Laptopy HP sony asus samsung

Najlepszym sposobem, by dowiedzieć się czegoś o lokalnej kuchni, jest wizyta na targu rolnym. W Prowansji farmerzy wystawiają swoje warzywa pod platanami, podczas gdy w Bangkoku kobiety pływają po kanałach łódkami wypełnionymi po brzegi produktami rolnymi, w moim miasteczku straganiarze gromadzą się w placyku pod rozłożystymi kasztanowcami. Bez względu na to, czy jest mały czy duży, każdy targ może poszczycić się świeżymi, smakowitymi warzywami o najróżniejszych kolorach, kuszących kształtach i oszałamiających zapachach. Ostatnimi czasy rozprzestrzenia się moda na bezmięsne dania, warzywa przestały stanowić jedynie dodatek do dań, stały się jego głównym składnikiem. Moja dzisiejsza propozycja bezmięsna to doskonała kombinacja warzyw na lato, oryginalne gazpacho, prosto ze słonecznej Hiszpanii na Wasze stoły.  




Składniki na 5-6 porcji

Czas przygotowania: 20 min + 2-4 h chłodzenie

300 g lekko czerstwego chleba bez skórek
1,5 kg pomidorów bez pestek i skórek
2 łyżki octu winnego
1/2 cebuli
1 ogórek zielony
250 ml oliwy z oliwek
1 papryczka chili 
sól morska

Dodatki

1 ogórek zielony pokrojony w kosteczkę
1 papryczka chili posiekana
2 jaja ugotowane na twardo, posiekane
150 g szynki serrano pokrojonej w kosteczkę

Przygotowanie

1. Do robota kuchennego wkładamy 9 kromek chleba bez skórek, polewamy octem i 160 ml oliwy, pomidory parzymy wrzątkiem kilka minut, następnie obieramy skórkę, powinna łatwo odejść jeśli pomidory są dojrzałe. 
2. Obrane pomidory przekrawamy, usuwamy szypułki i pestki, porwane na kawałki pomidory dorzucamy do chleba, dodajemy pokrojonego i obranego ogórka, 1/2 cebuli, 1 pokrojoną na kawałki papryczkę chili bez pestek, całość zalewamy 1 szklanką zimnej wody (filtrowanej lub mineralnej niegazowanej), miksujemy do uzyskania gładkiej konsystencji, doprawiamy do smaku octem i solą  
4. Gazpacho wkładamy do lodówki na 2-4 godzin, musi być mocno schłodzone
5. Dodatki wykładamy na miseczki, żeby każdy mógł dosypywać ich sobie według uznania
6. Pozostały chleb kroimy w kostkę i obsmażamy na oliwie na złoty kolor, podajemy do gazpacho razem z innymi dodatkami
7. Chwilę przed podaniem do gazpacho wrzucamy garść kostek lodu

Przenieśmy się na chwilę na hiszpańską La Rambla i poczujmy smak południa!





Mikser Kulinarny - przepisy kulinarne i wyszukiwarka przepisów Durszlak.pl

Komentarze

Unknown pisze…
Takiego Gazpacho nigdy nie widziałam. Zaskakujące dodatki, wygląda właściwie jak sos...i ma przepiękny kolor. :)
Rak chodzi wspak pisze…
To oryginalna hiszpańska receptura, choć pewnie w Hiszpanii smak mają bardziej wyrazisty dzięki swoim dojrzewającym w gorącym słońcu pomidorom! smakuje doskonale, polecam i pozdrawiam!

Popularne posty z tego bloga

Ekspresowe bułki

Uszczęśliwianie rodziny jedzeniem z samego rana? Mając na to czas to wielka satysfakcja, ale nawet nie dysponując duża dawką leniwego poranka można zaskoczyć domowników chrupiącą bułką na śniadanie, wystarczy dobrze zorganizować się przed pójściem spać, a rano wymknąć się chwilę wcześniej z łóżka, by potem wskoczyć do niego jeszcze na ok 40 minut, później to już trzeba nastawić piekarnik, uruchomić ekspres do kawy i rozprawić się z poranną prasą. Oczywiście zdaję sobie sprawę, że takie poranki możemy zafundować sobie właściwie tylko w weekend, warto więc je celebrować i dobrze przygotować śniadanie. Jest jedno "ale", zabawa w domowe wypieki bardzo uzależnia, co więcej może się okazać, że Wasza rodzina nie będzie już chciała wziąć do ust innego pieczywa poza Waszym własnym wypiekiem, i tutaj mamy problem ;) Miłego wypiekania, bułeczki są pyszne. 

Schab faszerowany białą kiełbasą

Macie takie oto doświadczenia: kupiliście właśnie wędlinę, schowaliście do lodówki, a już następnego dnia nie wiadomo skąd na talerzyku pojawiła się woda, a plasterki wędliny stały się śliskie....jeśli macie dość nudnych i jednakowych w smaku wędlin, o niewiadomym składzie i dziwnej konsystencji, to zachęcam Was do przygotowania wędlin w domowych warunkach. Macie wtedy pełną kontrole nad jakością mięsa oraz ilością dodanych przypraw, takie wędliny długo zachowują świeżość, a smak jest bardzo swojski. Poniższa propozycja doskonale odnajdzie się w towarzystwie jajek z sosem tatarskim na wielkanocnym stole.

Bigos staropolski

"...W kociołkach bigos grzano; w słowach wydać trudno bigosu smak przedziwny, kolor i woń cudną..." *   nie tylko u Mickiewicza bigos staropolski zasłużył sobie na pochwały. W literaturze wspominają go również Tadeusz Boy-Żeleński i Wincenty Pol. Mimo iż istnieje wiele sposobów przyrządzania tej potrawy to w zasadzie wszystkie opierają się na tych samych składnikach, różni je jedynie kolejność ich dodawania i dodatki. Co zatem dodajemy do bigosy, żeby jego smak był miażdżący? Jak przygotować bigos idealny? Jest kilka tajemnic, podpytajcie starszych w rodzinie. Ja znawczynią tej potrawy nie jestem, ale studiując kilkanaście przepisów, czytając kilka dobrych książek, wyprodukowałam pewnej nocy w swojej kuchni całkiem dobry bigos, z którego recepturą zamierzam się z Wami podzielić. Zasada pierwsza mówi, że z dobrego bigosu, po nałożeniu na talerz nie powinna wypływać woda, a jednocześnie bigosu staropolskiego nie przygotowuje się z zasmażką.    Potrawa po przyrządzeniu powi