Przejdź do głównej zawartości

Bagietki z domowym twarożkiem i pieczonymi pomidorkami


sklep Laptopy HP sony asus samsung

Jednym pchnięciem otwieram skrzydło drewnianych wrót, na wprost ogromna łąka ogrodzona ledwo trzymającymi się wzajemnie deskami, po obydwu stronach zabudowania gospodarcze, wzniesione z czerwonej cegły. Mijam drewnianą lawetę rolniczą załadowaną belami siana, kieruję się w stronę łąki, na której wylegują się krowy, zawieszam się na chwilę do momentu kiedy w mojej głowie następuję mały "brzdęk", mleko, mleko, właśnie po to tutaj przyszłam. Otwieram drewniane drzwi jednego z budynków, skrzypią okrutnie, wewnątrz panuje półmrok, mimo, iż na zewnątrz jest dzień. Potykam się o mocno wystający drewniany próg, puste butelki zadźwięczały w metalowym koszyku, ufff....o mały włos. Wydaje się, że w domu nikogo nie ma, zaglądam do jednego z pomieszczeń, na stole kuchennym postawiono wielką metalową bańkę, a obok  kilka wypełnionych już mlekiem butelek, podchodzę bliżej chcąc zaczerpnąć zapachu zawartość bańki, gdy nagle z kaflowego pieca zeskakuje kocur wydając z siebie przeraźliwy odgłos, on ucieka, a ja pochylam się nad rozlanym mlekiem.....




Składniki na 400 g sera

Czas przygotowani: 35 minut + (30 min -12 h ) chłodzenie + 1 i 1/4 h pieczenie

Twarożek

2 l pełnotłustego świeżego mleka*
120 g naturalnego jogurtu
6 łyżek soku z cytryny
szczypta soli*
2 łyżki śmietany 36% (opcjonalnie)
garść posiekanych świeżych ziół (szczypior, natka pietruszki, bazylia)
2 ząbki czosnku
pieprz
*chodzi o mleko butelkowane, dostępne w każdym supermarkecie w lodówkach, nie homogenizowane ani nie UHT
*jeśli będziecie chcieli twarożek na słodko dodajcie szczyptę cukru, świetnie smakuje z owocami i miodem

Pieczone pomidorki

1 kg pomidorków koktajlowych
1/4 oliwy z oliwek
2 łyżki octu winnego
1/2 łyżeczki gruboziarnistej soli
2 łyżki cukru
pieprz


Do podanie

Bagietka
garść ruccoli 

Przygotowanie:

1. Twarożek - możecie przygotować go dzień wcześniej, do dużego rondla wlewamy mleko i podgrzewamy na małym ogniu, delikatnie mieszając co jakiś czas, mleko nie może zawrzeć, kiedy na brzegach pojawią się bąbelki odstawiamy mleko z ognia i czekamy aż nieco ostygnie. 
2. Dodajemy jogurt, sok z cytryny i szczyptę soli, pozostawiamy na 10 minut i po raz kolejny stawiamy na gaz, doprowadzamy do wrzenia na małym ogniu. W tym czasie twaróg powinien oddzielić się od serwatki, odstawiamy więc z ognia.
3. Sito z drobnymi oczkami wykładamy gazą lub czystą ściereczkę i przelewamy zawartość garnka, związujemy tobołek i zawieszamy nad miską żeby reszta serwatki odciekła. Im dłużej ser będzie wisiał tym będzie bardziej suchy. Przechowujemy w lodówce.
4. Pomidory - najlepiej kupić kiściowe i piec z ogonkami, piekarnik nagrzewamy do 150 stopni, pomidorki układamy w żaroodpornym naczyniu, kiście dzielimy na grupy po trzy, polewamy pomidory oliwą, octem, posypujemy cukrem, gruboziarnistą solą i mielonym pieprzem, wstawiamy do piekarnika na 1 i 1/4 godziny. Pomidory mają się pomarszczyć, upieczone pozostawiamy w naczyniu do momentu podania. Pieczenie także możecie wykonać na kilka godzin przed podaniem. 
5. Twarożek mieszamy ze śmietaną, nabierze dzięki temu mazistej konsystencji, dodajemy posiekane zioła, rozgnieciony czosnek, doprawiamy solą i pieprzem 
6. Bagietkę kroimy, smarujemy twarożkiem i na każdej kanapeczce układamy po jednym lub dwa pomidorki, dekorujemy rukolą 

Domowy twarożek ma delikatny i neutralny smak,dając możliwości zastosowania na słodko i wytrawnie!





Mikser Kulinarny - przepisy kulinarne i wyszukiwarka przepisów Durszlak.pl

Komentarze

Magda pisze…
pamiętam wakacje na wsi, pora dojenia krów, moja ulubiona :D mleko, jeszcze ciepłe, dziadek przelewa przez sitko prosto do mojej szklanki, ach, co to był za smak ♥
Unknown pisze…
Taki twarożek jest pyszny i warty polecenia. My robiliśmy swój, koperkowy z ogórkiem małosolnym, tak wyszedł:
http://www.jakugotujesz.pl/?recipes=twarozek-koperkowy-z-ogorkiem-malosolnym

Pozdrawiamy!
Rak chodzi wspak pisze…
Cenne dziecięce wspomnienia, warto je pielęgnować ;) miłego dnia!
Rak chodzi wspak pisze…
Pyszny pomysł, sama kiedyś skosztuję, w końcu kiszonek czas ;) pozdrawiam!

Popularne posty z tego bloga

Ekspresowe bułki

Uszczęśliwianie rodziny jedzeniem z samego rana? Mając na to czas to wielka satysfakcja, ale nawet nie dysponując duża dawką leniwego poranka można zaskoczyć domowników chrupiącą bułką na śniadanie, wystarczy dobrze zorganizować się przed pójściem spać, a rano wymknąć się chwilę wcześniej z łóżka, by potem wskoczyć do niego jeszcze na ok 40 minut, później to już trzeba nastawić piekarnik, uruchomić ekspres do kawy i rozprawić się z poranną prasą. Oczywiście zdaję sobie sprawę, że takie poranki możemy zafundować sobie właściwie tylko w weekend, warto więc je celebrować i dobrze przygotować śniadanie. Jest jedno "ale", zabawa w domowe wypieki bardzo uzależnia, co więcej może się okazać, że Wasza rodzina nie będzie już chciała wziąć do ust innego pieczywa poza Waszym własnym wypiekiem, i tutaj mamy problem ;) Miłego wypiekania, bułeczki są pyszne. 

Bigos staropolski

"...W kociołkach bigos grzano; w słowach wydać trudno bigosu smak przedziwny, kolor i woń cudną..." *   nie tylko u Mickiewicza bigos staropolski zasłużył sobie na pochwały. W literaturze wspominają go również Tadeusz Boy-Żeleński i Wincenty Pol. Mimo iż istnieje wiele sposobów przyrządzania tej potrawy to w zasadzie wszystkie opierają się na tych samych składnikach, różni je jedynie kolejność ich dodawania i dodatki. Co zatem dodajemy do bigosy, żeby jego smak był miażdżący? Jak przygotować bigos idealny? Jest kilka tajemnic, podpytajcie starszych w rodzinie. Ja znawczynią tej potrawy nie jestem, ale studiując kilkanaście przepisów, czytając kilka dobrych książek, wyprodukowałam pewnej nocy w swojej kuchni całkiem dobry bigos, z którego recepturą zamierzam się z Wami podzielić. Zasada pierwsza mówi, że z dobrego bigosu, po nałożeniu na talerz nie powinna wypływać woda, a jednocześnie bigosu staropolskiego nie przygotowuje się z zasmażką.    Potrawa po przyrządzeniu powi

Schab faszerowany białą kiełbasą

Macie takie oto doświadczenia: kupiliście właśnie wędlinę, schowaliście do lodówki, a już następnego dnia nie wiadomo skąd na talerzyku pojawiła się woda, a plasterki wędliny stały się śliskie....jeśli macie dość nudnych i jednakowych w smaku wędlin, o niewiadomym składzie i dziwnej konsystencji, to zachęcam Was do przygotowania wędlin w domowych warunkach. Macie wtedy pełną kontrole nad jakością mięsa oraz ilością dodanych przypraw, takie wędliny długo zachowują świeżość, a smak jest bardzo swojski. Poniższa propozycja doskonale odnajdzie się w towarzystwie jajek z sosem tatarskim na wielkanocnym stole.