Przejdź do głównej zawartości

Wiosenna Pizza Verde




Do stworzenia tego dania zainspirował mnie, jeden z moich ulubionych kucharzy - Tomasz Jakubiak, jednak nie byłabym sobą gdybym nie dodała czegoś od siebie ;) Stojący w mojej kuchni pęczek zielonych szparagów, w towarzystwie młodego czosnku, odnalazł się doskonale na puszystym cieście pizz-owym, skąpany w mozzarelli i salsie verde (zob. przepis).

 

Składniki:

500 g mąki pszennej
250 ml ciepłej wody
7 g drożdży instant
1 łyżeczka soli
pęczek zielonych szparagów
mozzarella
kawałek parmezanu
główka czosnku
oliwa extra vergine
ocet balsamiczny creme
sól, pieprz
3 jaja

Do podania:

Salsa verde zobacz przepis

Przygotowanie:

1. Ciasto na pizzę: (z podanej ilości składników wychodzi jedna duża pizza, wystarczy na 3 osoby) mąkę, sól, drożdże i 100 ml ciepłej wody mieszamy w robocie kuchennym wyposażonym w mieszadło do wyrabiania ciasta, jeśli takowego nie posiadamy, wyrabiamy ciasto na blacie. W trakcie mieszania dolewamy 150 ml wody i zagniatamy ciasto, aż ciasto będzie sprężyste, odstawiamy w ciepłe miejsce do wyrośnięcia, ciasto powinno podwoić objętość.
2. Gotowe ciasto rozpłaszczamy dłońmi na blacie podsypanym mąką, formujemy nieregularny kształt - świetnie do tego zadania nadają się dzieci ;)
3. Szparagi myjemy i odłamujemy końcówki, (szparag sam złamie się w odpowiednim miejscu), końcówki kroimy w talarki, a długie części wzdłuż, dzięki temu w czasie pieczenia szparagi oddadzą swój sok wprost na ciasto
4. Nagrzewamy piekarnik do 220 stopni, bez termoobiegu, blachę do pieczenia pizzy smarujemy oliwą i nacieramy przekrojoną główką czosnku, blachę rozgrzewamy w piecu
5. Abstrakcyjnie uformowany spód pizzy smarujemy odrobina oliwy i nacieramy posiekanym czosnkiem, układamy niedbale długie części szparagów, solimy, pieprzymy i polewamy octem balsamicznym creme. Wstawiamy do nagrzanego piekarnika i pieczemy 15 minut, po tym czasie wyjmujemy i dodajemy porwaną mozzarellę, starty parmezan, pokrojone w talarki końcówki szparagów oraz wbijamy 3 jaja, zapiekamy jeszcze ok 5 minut aż ser się stopi, a białko jaja zetnie, żółtko powinno zostać płynne (będzie cudownie rozlewać się po kawałku pizzy, tworząc subtelny sos).
6. Pizzę podajemy z salsą verde

Wiosenna, delikatna i rześka pizza verde - doskonały pomysł na niedzielny obiad w ogrodzie!






Durszlak.pl

Komentarze

Unknown pisze…
Wygląda przepysznie!
życzę powodzenia w prowadzeniu bloga!
Rak chodzi wspak pisze…
Nie dziękuję aby nie zapeszać, ale ciepło pozdrawiam!

Popularne posty z tego bloga

Ekspresowe bułki

Uszczęśliwianie rodziny jedzeniem z samego rana? Mając na to czas to wielka satysfakcja, ale nawet nie dysponując duża dawką leniwego poranka można zaskoczyć domowników chrupiącą bułką na śniadanie, wystarczy dobrze zorganizować się przed pójściem spać, a rano wymknąć się chwilę wcześniej z łóżka, by potem wskoczyć do niego jeszcze na ok 40 minut, później to już trzeba nastawić piekarnik, uruchomić ekspres do kawy i rozprawić się z poranną prasą. Oczywiście zdaję sobie sprawę, że takie poranki możemy zafundować sobie właściwie tylko w weekend, warto więc je celebrować i dobrze przygotować śniadanie. Jest jedno "ale", zabawa w domowe wypieki bardzo uzależnia, co więcej może się okazać, że Wasza rodzina nie będzie już chciała wziąć do ust innego pieczywa poza Waszym własnym wypiekiem, i tutaj mamy problem ;) Miłego wypiekania, bułeczki są pyszne. 

Bigos staropolski

"...W kociołkach bigos grzano; w słowach wydać trudno bigosu smak przedziwny, kolor i woń cudną..." *   nie tylko u Mickiewicza bigos staropolski zasłużył sobie na pochwały. W literaturze wspominają go również Tadeusz Boy-Żeleński i Wincenty Pol. Mimo iż istnieje wiele sposobów przyrządzania tej potrawy to w zasadzie wszystkie opierają się na tych samych składnikach, różni je jedynie kolejność ich dodawania i dodatki. Co zatem dodajemy do bigosy, żeby jego smak był miażdżący? Jak przygotować bigos idealny? Jest kilka tajemnic, podpytajcie starszych w rodzinie. Ja znawczynią tej potrawy nie jestem, ale studiując kilkanaście przepisów, czytając kilka dobrych książek, wyprodukowałam pewnej nocy w swojej kuchni całkiem dobry bigos, z którego recepturą zamierzam się z Wami podzielić. Zasada pierwsza mówi, że z dobrego bigosu, po nałożeniu na talerz nie powinna wypływać woda, a jednocześnie bigosu staropolskiego nie przygotowuje się z zasmażką.    Potrawa po przyrządzeniu powi

Schab faszerowany białą kiełbasą

Macie takie oto doświadczenia: kupiliście właśnie wędlinę, schowaliście do lodówki, a już następnego dnia nie wiadomo skąd na talerzyku pojawiła się woda, a plasterki wędliny stały się śliskie....jeśli macie dość nudnych i jednakowych w smaku wędlin, o niewiadomym składzie i dziwnej konsystencji, to zachęcam Was do przygotowania wędlin w domowych warunkach. Macie wtedy pełną kontrole nad jakością mięsa oraz ilością dodanych przypraw, takie wędliny długo zachowują świeżość, a smak jest bardzo swojski. Poniższa propozycja doskonale odnajdzie się w towarzystwie jajek z sosem tatarskim na wielkanocnym stole.