Przejdź do głównej zawartości

Odmładzający sok z buraka

Jadamy buraki głównie ze względu na smak, a to warzywo to prawdziwa skarbnica zdrowia. Buraki jako jedne z niewielu maja silne właściwości przeciwnowotworowe, to za sprawą betaniny - antyutleniacza chroniącego przed niszczącym działaniem wolnych rodników. Buraki wspomagają układ krwionośny, ale nie dzięki dużej zawartości żelaza, ale za sprawą barwnika, który należy do silnych przeciwutleniaczy i czterokrotnie zwiększa przyswajanie tlenu przez komórki. Buraki są zasadotwórcze, odkwaszają więc organizm zakwaszony mięsem i słodyczami. Pomagają również w walce z wirusami, obniżają dolegliwości związane z menopauzą, regulują ciśnienie krwi, przez co zmniejszają rozwój niewydolności serca, obniżają cholesterol, zwiększa wytrzymałość człowieka i obniża procesy utleniające w organizmie. Buraki są niskokaloryczne, mają jednak wysoki indeks glikemiczny, powinny ich więc unikać osoby chorujące na cukrzycę, wskazane jednak są kobietom w ciąży, głównie za sprawą wysokiej zawartości kwasy foliowego, ale również dzieciom i młodzieży, narażonym na anemię. Tyle o burakach, a można by dużo więcej, jeśli natomiast do buraków dodamy brzoskwinię, która poprawia kondycję skóry, tonizuje ją i odświeża, a to wszystko dzięki znajdującej się w brzoskwini witaminie A, witaminom z grupy B i PP oraz karotenoidom, które mają właściwości odmładzające, z ich też powodu brzoskwinie często wykorzystywane są w kosmetologii. Jeśli wzbogacimy całość nawilżającym skórę ogórkiem to można powiedzieć, ze eliksir młodości mamy na wyciągnięci ręki. 




Składniki na 2 porcje
Czas przygotowania: 10 min


4 średniej wielkości buraki
2 średniej wielkości marchewki
2 łodygi selera naciowego
1/2 ogórka
2 brzoskwinie


Przygotowanie:


1. Warzywa myjemy i obieramy, poza brzoskwinią
2. Z pomocą sokowirówki wyciskamy sok z buraków, marchewki i selera
3. Do soku dodajemy pokrojone w kawałki brzoskwinie i obranego ogórka, miksujemy z blenderze do uzyskania konsystencji gęstego soku przecierowego
4. Podajemy natychmiast, można ewentualnie schłodzić
5. Soku nie robimy na zapas, stojąc w lodówce traci on swoje wartości odżywcze, przygotowujemy sok na bieżąco




Mikser Kulinarny - przepisy kulinarne i wyszukiwarka przepisów Durszlak.pl

Komentarze

KK pisze…
i jak w smaku? pewnie pysznie!
gin pisze…
Kolor ma piękny :)

Popularne posty z tego bloga

Ekspresowe bułki

Uszczęśliwianie rodziny jedzeniem z samego rana? Mając na to czas to wielka satysfakcja, ale nawet nie dysponując duża dawką leniwego poranka można zaskoczyć domowników chrupiącą bułką na śniadanie, wystarczy dobrze zorganizować się przed pójściem spać, a rano wymknąć się chwilę wcześniej z łóżka, by potem wskoczyć do niego jeszcze na ok 40 minut, później to już trzeba nastawić piekarnik, uruchomić ekspres do kawy i rozprawić się z poranną prasą. Oczywiście zdaję sobie sprawę, że takie poranki możemy zafundować sobie właściwie tylko w weekend, warto więc je celebrować i dobrze przygotować śniadanie. Jest jedno "ale", zabawa w domowe wypieki bardzo uzależnia, co więcej może się okazać, że Wasza rodzina nie będzie już chciała wziąć do ust innego pieczywa poza Waszym własnym wypiekiem, i tutaj mamy problem ;) Miłego wypiekania, bułeczki są pyszne. 

Schab faszerowany białą kiełbasą

Macie takie oto doświadczenia: kupiliście właśnie wędlinę, schowaliście do lodówki, a już następnego dnia nie wiadomo skąd na talerzyku pojawiła się woda, a plasterki wędliny stały się śliskie....jeśli macie dość nudnych i jednakowych w smaku wędlin, o niewiadomym składzie i dziwnej konsystencji, to zachęcam Was do przygotowania wędlin w domowych warunkach. Macie wtedy pełną kontrole nad jakością mięsa oraz ilością dodanych przypraw, takie wędliny długo zachowują świeżość, a smak jest bardzo swojski. Poniższa propozycja doskonale odnajdzie się w towarzystwie jajek z sosem tatarskim na wielkanocnym stole.

Bigos staropolski

"...W kociołkach bigos grzano; w słowach wydać trudno bigosu smak przedziwny, kolor i woń cudną..." *   nie tylko u Mickiewicza bigos staropolski zasłużył sobie na pochwały. W literaturze wspominają go również Tadeusz Boy-Żeleński i Wincenty Pol. Mimo iż istnieje wiele sposobów przyrządzania tej potrawy to w zasadzie wszystkie opierają się na tych samych składnikach, różni je jedynie kolejność ich dodawania i dodatki. Co zatem dodajemy do bigosy, żeby jego smak był miażdżący? Jak przygotować bigos idealny? Jest kilka tajemnic, podpytajcie starszych w rodzinie. Ja znawczynią tej potrawy nie jestem, ale studiując kilkanaście przepisów, czytając kilka dobrych książek, wyprodukowałam pewnej nocy w swojej kuchni całkiem dobry bigos, z którego recepturą zamierzam się z Wami podzielić. Zasada pierwsza mówi, że z dobrego bigosu, po nałożeniu na talerz nie powinna wypływać woda, a jednocześnie bigosu staropolskiego nie przygotowuje się z zasmażką.    Potrawa po przyrządzeniu powi