Przejdź do głównej zawartości

II Kulinarny Puchar Śląska Szkół Gastronomicznych

W sobotę 20 czerwca 2015 r. podczas obchodów jubileuszu 25-lecia istnienia firmy Weindich w Centrum Kulinarnym w Chorzowie odbył się finał konkursu II Kulinarny Puchar Śląska dla uczniów szkół gastronomicznych. W drodze kwalifikacji wybrane zostało 6 drużyn z regionu śląskiego, które z największym zaangażowaniem walczyło o II Kulinarny Puchar Śląska.



Tegorocznym celem konkursu było wyłonienie najlepszych kucharzy tj. uczniów szkół gastronomicznych, którzy w najbardziej kreatywny sposób rozprawili się z daniami z kuchni regionu śląskiego, uwzględniający przy tym nowoczesne  trendy obowiązujące w kuchni. Zadanie polegało na przygotowaniu trzech dań, z czego jedno było improwizacją na gorąco, uczestnicy zostali zaopatrzeni w tzw. Black Box, o zawartość, którego dowiedzieli się w momencie rozpoczęcia zadania. A co znajdowało się w owym Black Box? - otóż części z którymi wciąż się oswajam, a mianowicie tzw. "piąta ćwiartka" czyli podroby...miałam ciężki orzech do zgryzienia, ale okazało się, że podroby można przygotować bardzo dobrze. Dwa pozostałe dania były prze uczestników przetestowane przed konkursem. W składzie Jury znaleźli się członkowie Stowarzyszenia Euro – Toques, znane autorytety kulinarne, oraz Szefowie kuchni będący ekspertami kulinarnymi z rozmaitych kuchni regionalnych, ale również zaproszone nas... tj. autorki następujących blogów kulinarnych: Iwona Orzechowska-Zeidler (Smakowity Blog Kulinarny) Karolina Żmijewska (Bezglutenowa Kuchnia Loli), oraz Natalię Rusinowską (Kulinarne Podróże). Było nam niezmierni miło móc zasiąść obok takich sław kulinarnych i oceniać naprawdę dobre dania przygotowanie przez tak młodych uczestników. Poziom jaki prezentowali uczestnicy wprawił nas w duży zachwyt, znajomość produktów, technik i plating był na najwyższym poziomie, niejednokrotnie trudno nam było wyłonić najlepsze dnie.  W szranki stanęły następujące szkoły:
- Zespół Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych w Żywcu reprezentowaną przez Mateusza Tomasika i Szymona Kuśkowskiego
- Zespół Szkół Gastronomicznych i Handlowych w Bielsku-Białej reprezentowaną przez Dimitrova Petrova i Paulina Pustelnik
- Zespół Szkół Gastronimiczno-Hotelarskich w Wiśle reprezentowaną przez Dawida Cieślara i Karola Procnera
- Zespół Szkół Gastronimiczno-Usługowych w Chorzowie reprezentowaną przez Agnieszkę Słotę i Laurę Dworniczek
- Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Nakle Śląskim reprezentowaną przez Patryka Popielskiego i Mateusza Ordona
- Zespół Szkół Ekonomiczno-Usługowych w Rybniku reprezentowaną przez Mariusza Jasińskiego i Dorotę Seweryniak 











Jury blogerskie oceniało dania pod kontem zgodności z tematem, tj, odwołaniem do tradycji, ładnej aranżacji talerza, kreatywności oraz smaku. Po burzliwych naradach uznałyśmy, iż nie sposób wyłonić jednego zwycięzcę i postanowiłyśmy nagrodzić w każdej kategorii jedną parę, i tak: 
- W kategorii PRZYSTAWKA wygrały ziemniaczane babeczki z pstrągiem przygotowane przez Dawida Cieślara i Karola Procnera z Zespołu Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Wiśle 


- W kategorii DANIE GŁÓWNE zwyciężył gulasz z żołądków z oscypkiem panierowanym w sezamie przygotowany przez Mateusza Tomasika i Szymona Kuśkowskiego z Zespołu Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych w Żywcu 


- Natomiast za najlepszy DESER uznałyśmy mus brzoskwiniowy przygotowany przez Dmitri Petrov’a i Paulinę Pustelnik z Zespołu Szkół Gastronomicznych i Handlowych w Bielsku-Białe

fot. Natalia Rusinowska

Po naszych wyróżnieniach przeszedł czas na najważniejsze i długo wyczekiwane przez uczestników wyniki konkursu. Jury kucharzy w składzie: Daniel Bzdyk. Tobiasz Herman, Sebastian Humski, Michał Jarzombek, Piotr Sabala, Małgorzata Stach, Szymon Szlendak, a pod wodzą Wiesława Ambrosa, ogłosiło co następuje:

I Miejsce
Zespół Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych w Żywcu:
1. Mateusz Tomasik
2. Szymon Kuśkowski

fot. Natalia Rusinowska


II Miejsce
Zespół Szkół Gastronomicznych i Handlowych w Bielsku-Białej:
1. Dimitri Petrov
2. Paulina Pustelnik

fot. Natalia Rusinowska



II Miejsce 
Zespół Szkół Gastronomiczno- Hotelarskich w Wiśle
1. Dawid Cieślar
2. Karol Procner


fot. Natalia Rusinowska 

Pragnę raz jeszcze pogratulować wszystkim uczestnikom konkursu, poziom jaki prezentują w tak młodym wieku rokuje bardzo dobrze na przyszłość. Najważniejsze, że w oczach tych młodych ludzi dostrzegłam pasję do gotowania, a to nawet więcej niż połowa na drodze do osiągnięcia sukcesu w tej branży. 
A co działo się po tzw. oficjalnej części....no, może zostańmy przy tej półoficjalnej ;) otóż pokazy mistrzów, oto moja fotorelacja jak gotują najlepsi, w ręce kucharzy wpadła jagnięcina i sarnina.








































Pragnę podziękować organizatorom za fantastyczną ideę konkursu i możliwość zdobycia nowych doświadczeń, uczestnikom za wkład pracy i cudowne doznania smakowe, koleżankom z jury za owocną i miłą współprace, oraz zaprzyjaźnionym kucharzom Tomaszowi Nowakowi, Piotrowi Jaworskiemu i Dawidowi Domin za przesympatyczną atmosferę i przyjęcie ;) 



Mikser Kulinarny - przepisy kulinarne i wyszukiwarka przepisów Durszlak.pl

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Ekspresowe bułki

Uszczęśliwianie rodziny jedzeniem z samego rana? Mając na to czas to wielka satysfakcja, ale nawet nie dysponując duża dawką leniwego poranka można zaskoczyć domowników chrupiącą bułką na śniadanie, wystarczy dobrze zorganizować się przed pójściem spać, a rano wymknąć się chwilę wcześniej z łóżka, by potem wskoczyć do niego jeszcze na ok 40 minut, później to już trzeba nastawić piekarnik, uruchomić ekspres do kawy i rozprawić się z poranną prasą. Oczywiście zdaję sobie sprawę, że takie poranki możemy zafundować sobie właściwie tylko w weekend, warto więc je celebrować i dobrze przygotować śniadanie. Jest jedno "ale", zabawa w domowe wypieki bardzo uzależnia, co więcej może się okazać, że Wasza rodzina nie będzie już chciała wziąć do ust innego pieczywa poza Waszym własnym wypiekiem, i tutaj mamy problem ;) Miłego wypiekania, bułeczki są pyszne. 

Bigos staropolski

"...W kociołkach bigos grzano; w słowach wydać trudno bigosu smak przedziwny, kolor i woń cudną..." *   nie tylko u Mickiewicza bigos staropolski zasłużył sobie na pochwały. W literaturze wspominają go również Tadeusz Boy-Żeleński i Wincenty Pol. Mimo iż istnieje wiele sposobów przyrządzania tej potrawy to w zasadzie wszystkie opierają się na tych samych składnikach, różni je jedynie kolejność ich dodawania i dodatki. Co zatem dodajemy do bigosy, żeby jego smak był miażdżący? Jak przygotować bigos idealny? Jest kilka tajemnic, podpytajcie starszych w rodzinie. Ja znawczynią tej potrawy nie jestem, ale studiując kilkanaście przepisów, czytając kilka dobrych książek, wyprodukowałam pewnej nocy w swojej kuchni całkiem dobry bigos, z którego recepturą zamierzam się z Wami podzielić. Zasada pierwsza mówi, że z dobrego bigosu, po nałożeniu na talerz nie powinna wypływać woda, a jednocześnie bigosu staropolskiego nie przygotowuje się z zasmażką.    Potrawa po przyrządzeniu powi

Schab faszerowany białą kiełbasą

Macie takie oto doświadczenia: kupiliście właśnie wędlinę, schowaliście do lodówki, a już następnego dnia nie wiadomo skąd na talerzyku pojawiła się woda, a plasterki wędliny stały się śliskie....jeśli macie dość nudnych i jednakowych w smaku wędlin, o niewiadomym składzie i dziwnej konsystencji, to zachęcam Was do przygotowania wędlin w domowych warunkach. Macie wtedy pełną kontrole nad jakością mięsa oraz ilością dodanych przypraw, takie wędliny długo zachowują świeżość, a smak jest bardzo swojski. Poniższa propozycja doskonale odnajdzie się w towarzystwie jajek z sosem tatarskim na wielkanocnym stole.