Przejdź do głównej zawartości

Ciastek z melasą i żurawiną

W czasie Świąt odnajdujemy w sobie niekończące się pokłady dziecięcej radości i naiwności. Cieszą nas ozdoby choinkowe, dekorowanie maleńkich ciasteczek, które przed Wigilią pieczołowicie zawieszamy na gałązkach pachnącej lasem jodle. Już od dobrych kilu tygodni nasze myśli krążą tylko wokół tematu Świąt, a co mnie cieszy najbardziej, to kuchenne przygotowania, o ile nie znoszę świątecznych porządków i zakupów, zwłaszcza te ostatnie wyprowadzają mnie z równowagi, to na szczęście odnajduję ją szybko w mojej pachnącej piernikami kuchni. Dziś z mojego piekarnika wyłoniła się brygada małych ludzików z ogromnym generałem na czele, dzielnie poddali się zbiorowemu lukrowaniu, choć niektórzy się łamali ;)








Składniki na 6 małych i jednego dużego ciastka
Czas przygotowania 20 min





150 g masła
1/4 szklanki jasnego brązowego cukru
3 jajka
1/4 szklanki płynnego miodu
1/4 szklanki melasy
1 i 1/2 szklanki mąki pszennej
1/4 szklanki mleka
1 łyżeczka cynamonu
1 łyżeczka sody oczyszczonej
1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
2-3 garści suszonej żurawiny












Przygotowanie:




1. Wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej. Mąkę przesiać z sodą oczyszczoną, proszkiem do pieczenia i cynamonem, odłożyć.
2. W misie miksera umieścić masło i cukier. Utrzeć do otrzymania lekkiej i puszystej masy. Dodawać jajka, jedno po drugim, miksując dokładnie po każdym dodaniu do połączenia się składników. Dodać miód i melasę, zmiksować 
3. Do zmiksowanej masy wsypać przesiane suche składniki, dokładnie wymieszać szpatułką, dolewając stopniowo mleko. Ciasto powinno być gładkie, a składniki dobrze połączone. Na sam koniec dodać suszoną żurawinę i wymieszać.
4.Ciasto przelać do foremek, jeśli nie posiadacie foremek w kształcie ciastka, można użyć foremek na muffinki napełniając je do 3/4 ich wysokości. Piec w temperaturze 160 stopni przez około 25 - 30 minut lub do tzw. suchego patyczka. Wyjąć, wystudzić na kratce.


"O nie! Tylko nie moje lukrowane guziczki!"







sklep Laptopy HP sony asus samsung



Mikser Kulinarny - przepisy kulinarne i wyszukiwarka przepisów Durszlak.pl

Komentarze

Magda pisze…
wow! Pan Ciastek zachwyca!
Marta pisze…
śliczne fotki i Ciastki i ten śnieg, lovely, u mnie Ciastki piernikowe jak masz chętkę odwiedzić :) pozdrawiam
Ale bym zjadła takiego ciastka :) do tego gorące kakao... mmmm :)
Must be very delicious.Ingredients are very good!Thank U!

Popularne posty z tego bloga

Ekspresowe bułki

Uszczęśliwianie rodziny jedzeniem z samego rana? Mając na to czas to wielka satysfakcja, ale nawet nie dysponując duża dawką leniwego poranka można zaskoczyć domowników chrupiącą bułką na śniadanie, wystarczy dobrze zorganizować się przed pójściem spać, a rano wymknąć się chwilę wcześniej z łóżka, by potem wskoczyć do niego jeszcze na ok 40 minut, później to już trzeba nastawić piekarnik, uruchomić ekspres do kawy i rozprawić się z poranną prasą. Oczywiście zdaję sobie sprawę, że takie poranki możemy zafundować sobie właściwie tylko w weekend, warto więc je celebrować i dobrze przygotować śniadanie. Jest jedno "ale", zabawa w domowe wypieki bardzo uzależnia, co więcej może się okazać, że Wasza rodzina nie będzie już chciała wziąć do ust innego pieczywa poza Waszym własnym wypiekiem, i tutaj mamy problem ;) Miłego wypiekania, bułeczki są pyszne. 

Schab faszerowany białą kiełbasą

Macie takie oto doświadczenia: kupiliście właśnie wędlinę, schowaliście do lodówki, a już następnego dnia nie wiadomo skąd na talerzyku pojawiła się woda, a plasterki wędliny stały się śliskie....jeśli macie dość nudnych i jednakowych w smaku wędlin, o niewiadomym składzie i dziwnej konsystencji, to zachęcam Was do przygotowania wędlin w domowych warunkach. Macie wtedy pełną kontrole nad jakością mięsa oraz ilością dodanych przypraw, takie wędliny długo zachowują świeżość, a smak jest bardzo swojski. Poniższa propozycja doskonale odnajdzie się w towarzystwie jajek z sosem tatarskim na wielkanocnym stole.

Bigos staropolski

"...W kociołkach bigos grzano; w słowach wydać trudno bigosu smak przedziwny, kolor i woń cudną..." *   nie tylko u Mickiewicza bigos staropolski zasłużył sobie na pochwały. W literaturze wspominają go również Tadeusz Boy-Żeleński i Wincenty Pol. Mimo iż istnieje wiele sposobów przyrządzania tej potrawy to w zasadzie wszystkie opierają się na tych samych składnikach, różni je jedynie kolejność ich dodawania i dodatki. Co zatem dodajemy do bigosy, żeby jego smak był miażdżący? Jak przygotować bigos idealny? Jest kilka tajemnic, podpytajcie starszych w rodzinie. Ja znawczynią tej potrawy nie jestem, ale studiując kilkanaście przepisów, czytając kilka dobrych książek, wyprodukowałam pewnej nocy w swojej kuchni całkiem dobry bigos, z którego recepturą zamierzam się z Wami podzielić. Zasada pierwsza mówi, że z dobrego bigosu, po nałożeniu na talerz nie powinna wypływać woda, a jednocześnie bigosu staropolskiego nie przygotowuje się z zasmażką.    Potrawa po przyrządzeniu powi