Przejdź do głównej zawartości

Placuszki warzywne z sosem szczawiowym & salsa mango




Na naszym stole dziś Azja kontra Polska. Typowe dla azjatyckiej kuchni produkty, takie jak mango, chili, kolendrę, połączyłam z polskim szczawiem. Azjatycka kuchnia to łączenia smaków kwaśnych ze słodkimi, i właśnie w poszukiwaniu tego typowo polskiego kwaśnego smaku udałam się na łąkę w pobliżu mojego domu i zebrałam szczaw. "Zielopuch" stosowany głównie do zupy w mojej kuchni wylądował w wersji na surowo w jogurcie typy bałkańskiego, a do tego placuszki warzywne i salsa z mango.
Zobaczcie co z tego wyszło...:)


























 
 
 

 

 

 

Składniki na 2 porcje: 


2 duże marchewki
2 duże ziemniaki
ćwierć selera
pęczek kolendry
pęczek szczypiorku
2 jaja
3\4 szklanki maki pszennej
1 zielony ogórek
pęczek szczawiu
1 jogurt typu bałkańskiego
1 duże mango
1 papryczka chili
1 limonka
 sól, pieprz
olej rzepakowy

Przygotowanie:

1. Marchew, selera i ziemniaki, obieramy i trzemy na tarce na dużych okach, dodajemy posiekany pęczek szczypiorku, pół pęczka posiekanej kolendry, 2 jaja, mąkę - mieszamy i doprawiamy solą i pieprzem.
2. Obieramy mango i za pomocą obieraczki do warzyw ścinamy cienkie paski, dodajemy drobniutko posiekaną papryczkę chili, pół pęczka kolendry, startą skórkę z 1 limonki oraz sok z połówki. Mieszamy i odstawiamy.
3. Szczaw dobrze płuczemy, odcinamy twarde i zbyt kwaśne końcówki, siekamy w julienne (drobniutki paseczki). Ogórka obieramy, przekrawamy wzdłuż, małą łyżeczką usuwamy pestki, miąższ kroimy w drobna kostkę. Do ogórka i szczawiu dodajemy jogurt i doprawiamy do smaku solą i pieprzem.
4. Na patelnię wlewamy olej rzepakowy, oleju nie żałujemy, potrawy smażone w głębokim tłuszczu, wbrew pozorom, wchłaniają mniej oleju. Z masy formujemy płaskie placuszki, i smażymy na złoty kolor, nie przewracajmy ich zbyt wcześnie ponieważ się rozpadną. Po usmażeniu placuszki przekładamy na ręcznik papierowy, aby wchłonął resztę oleju.
5. Placuszki podajemy z salsą z mango i sosem szczawiowym, smakują dobrze zarówno na zimno jak i na ciepło.

Kto wygra tę potyczkę smakową...? 



Durszlak.pl

Komentarze

Ervisha pisze…
Proszę wkleić banerek akcji

Popularne posty z tego bloga

Ekspresowe bułki

Uszczęśliwianie rodziny jedzeniem z samego rana? Mając na to czas to wielka satysfakcja, ale nawet nie dysponując duża dawką leniwego poranka można zaskoczyć domowników chrupiącą bułką na śniadanie, wystarczy dobrze zorganizować się przed pójściem spać, a rano wymknąć się chwilę wcześniej z łóżka, by potem wskoczyć do niego jeszcze na ok 40 minut, później to już trzeba nastawić piekarnik, uruchomić ekspres do kawy i rozprawić się z poranną prasą. Oczywiście zdaję sobie sprawę, że takie poranki możemy zafundować sobie właściwie tylko w weekend, warto więc je celebrować i dobrze przygotować śniadanie. Jest jedno "ale", zabawa w domowe wypieki bardzo uzależnia, co więcej może się okazać, że Wasza rodzina nie będzie już chciała wziąć do ust innego pieczywa poza Waszym własnym wypiekiem, i tutaj mamy problem ;) Miłego wypiekania, bułeczki są pyszne. 

Bigos staropolski

"...W kociołkach bigos grzano; w słowach wydać trudno bigosu smak przedziwny, kolor i woń cudną..." *   nie tylko u Mickiewicza bigos staropolski zasłużył sobie na pochwały. W literaturze wspominają go również Tadeusz Boy-Żeleński i Wincenty Pol. Mimo iż istnieje wiele sposobów przyrządzania tej potrawy to w zasadzie wszystkie opierają się na tych samych składnikach, różni je jedynie kolejność ich dodawania i dodatki. Co zatem dodajemy do bigosy, żeby jego smak był miażdżący? Jak przygotować bigos idealny? Jest kilka tajemnic, podpytajcie starszych w rodzinie. Ja znawczynią tej potrawy nie jestem, ale studiując kilkanaście przepisów, czytając kilka dobrych książek, wyprodukowałam pewnej nocy w swojej kuchni całkiem dobry bigos, z którego recepturą zamierzam się z Wami podzielić. Zasada pierwsza mówi, że z dobrego bigosu, po nałożeniu na talerz nie powinna wypływać woda, a jednocześnie bigosu staropolskiego nie przygotowuje się z zasmażką.    Potrawa po przyrządzeniu powi

Schab faszerowany białą kiełbasą

Macie takie oto doświadczenia: kupiliście właśnie wędlinę, schowaliście do lodówki, a już następnego dnia nie wiadomo skąd na talerzyku pojawiła się woda, a plasterki wędliny stały się śliskie....jeśli macie dość nudnych i jednakowych w smaku wędlin, o niewiadomym składzie i dziwnej konsystencji, to zachęcam Was do przygotowania wędlin w domowych warunkach. Macie wtedy pełną kontrole nad jakością mięsa oraz ilością dodanych przypraw, takie wędliny długo zachowują świeżość, a smak jest bardzo swojski. Poniższa propozycja doskonale odnajdzie się w towarzystwie jajek z sosem tatarskim na wielkanocnym stole.