Przejdź do głównej zawartości

Nieźle nadziana galaretka





Zbliża się Dzień Dziecka więc dziś co specjalnie dla dzieciaków, ale również dla fanów dziecięcych słodkości, galaretka z masą owoców jagodowych. Można przygotować wersję dla dorosłych smakoszy z zawartością musującego alkoholu, do której ja również się chętnie przychylam :) jednak zbliżająca się okazja zobowiązuje mnie....:) Zróbmy naszym dzieciom kulinarną niespodziankę, gwarantuję wielki uśmiech na twarzy Waszych Pociech.




 
 


 Składniki:  


owoce jagodowe* (sumarycznie niech będzie 800g)
1 l płynu*
4 łyżeczki żelatyny
foremka na babkę*


*możecie użyć dowolnych owoców, doskonałe będą również jeżyny, porzeczki, UWAGA: nie używajcie ananasa i kiwi, galaretka się nie zetnie
*może być woda, sok owocowy, lub alkohol w proporcji 1:1, doskonale sprawdzi się wino musujące, może nawet uda nam się uwięzić w galaretce bąbelki ;)
*galaretka wygląda efektownie gdy zalejemy owoce w foremce na babkę, ale możecie użyć dowolnego naczynia, lub kilku mniejszych

Przygotowanie:

1. Przygotowanie deseru jest banalne, nie wymaga żadnych umiejętności, jedynie fantazji, a efekt będzie czarujący.
2. Ja do deseru użyłam soku truskawkowego, do wrzącego płynu wsypujemy 4 łyżeczki żelatyny, zdejmujemy z ognia, mieszamy do całkowitego rozpuszczenia, studzimy. Jeśli stosujemy wino musujące, to w 1/2 litra płynu rozpuszczamy żelatynę, a dopiero do przestudzonego płynu dolewamy pozostała 1/2 litra wina.
3. Owoce myjemy, większe truskawki kroimy w kawałki, do foremki, do 3/4 wysokości wsypujemy wymieszane owoce, (tak samo postępujemy w przypadku użycia innych foremek)
4. Zimnym płynem, (płyn studzimy w temperaturze pokojowej łatwiej wtedy zapanujemy nad procesem tężenia), zalewamy owoce i wstawiamy do lodówki, najlepiej na całą noc, żeby galaretka dobrze zastygła
5. Teraz najtrudniejszy etap, kiedy galaretka jest już zastygnięta musimy ją jakoś subtelnie wyjąć z foremki ;) foremkę wstawiamy, dosłownie na 2 sekundy, do miski z wrzącą wodą, natychmiast wyjmujemy i przykładając do jej dna talerz obracamy do góry dnem, galaretkę dekorujemy świeżymi owocami. 
6. Jeśli podczas ogrzewania foremki, galaretka się nam rozpuści zbyt mocno przy brzegach, musimy ją ponownie wstawić do lodówki i powtórzyć proces ogrzewania. 

Bajecznie, kolorowo, czarująco i smacznie - wszystkim dzieciakom życzę równie kolorowych i smacznych dni :)


Durszlak.pl

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Ekspresowe bułki

Uszczęśliwianie rodziny jedzeniem z samego rana? Mając na to czas to wielka satysfakcja, ale nawet nie dysponując duża dawką leniwego poranka można zaskoczyć domowników chrupiącą bułką na śniadanie, wystarczy dobrze zorganizować się przed pójściem spać, a rano wymknąć się chwilę wcześniej z łóżka, by potem wskoczyć do niego jeszcze na ok 40 minut, później to już trzeba nastawić piekarnik, uruchomić ekspres do kawy i rozprawić się z poranną prasą. Oczywiście zdaję sobie sprawę, że takie poranki możemy zafundować sobie właściwie tylko w weekend, warto więc je celebrować i dobrze przygotować śniadanie. Jest jedno "ale", zabawa w domowe wypieki bardzo uzależnia, co więcej może się okazać, że Wasza rodzina nie będzie już chciała wziąć do ust innego pieczywa poza Waszym własnym wypiekiem, i tutaj mamy problem ;) Miłego wypiekania, bułeczki są pyszne. 

Bigos staropolski

"...W kociołkach bigos grzano; w słowach wydać trudno bigosu smak przedziwny, kolor i woń cudną..." *   nie tylko u Mickiewicza bigos staropolski zasłużył sobie na pochwały. W literaturze wspominają go również Tadeusz Boy-Żeleński i Wincenty Pol. Mimo iż istnieje wiele sposobów przyrządzania tej potrawy to w zasadzie wszystkie opierają się na tych samych składnikach, różni je jedynie kolejność ich dodawania i dodatki. Co zatem dodajemy do bigosy, żeby jego smak był miażdżący? Jak przygotować bigos idealny? Jest kilka tajemnic, podpytajcie starszych w rodzinie. Ja znawczynią tej potrawy nie jestem, ale studiując kilkanaście przepisów, czytając kilka dobrych książek, wyprodukowałam pewnej nocy w swojej kuchni całkiem dobry bigos, z którego recepturą zamierzam się z Wami podzielić. Zasada pierwsza mówi, że z dobrego bigosu, po nałożeniu na talerz nie powinna wypływać woda, a jednocześnie bigosu staropolskiego nie przygotowuje się z zasmażką.    Potrawa po przyrządzeniu powi

Schab faszerowany białą kiełbasą

Macie takie oto doświadczenia: kupiliście właśnie wędlinę, schowaliście do lodówki, a już następnego dnia nie wiadomo skąd na talerzyku pojawiła się woda, a plasterki wędliny stały się śliskie....jeśli macie dość nudnych i jednakowych w smaku wędlin, o niewiadomym składzie i dziwnej konsystencji, to zachęcam Was do przygotowania wędlin w domowych warunkach. Macie wtedy pełną kontrole nad jakością mięsa oraz ilością dodanych przypraw, takie wędliny długo zachowują świeżość, a smak jest bardzo swojski. Poniższa propozycja doskonale odnajdzie się w towarzystwie jajek z sosem tatarskim na wielkanocnym stole.