Przejdź do głównej zawartości

Grillowane żeberka barbecue z kuskusem i pieczonymi warzywami




Długi weekend trwa, sezon grillowy w pełni, to najlepsza pora na soczyste, pikantne kawałki mięsa uwędzone dymem i jedzone palcami, mowa oczywiście o żeberkach. Ja podałam je dziś w sosie barbecue z marokańskim akcentem - w tej roli kuskus z żurawiną, winogronami i migdałami, oraz z pieczonymi warzywami ze znaną już Wam salsą verde.


 

Składniki na 5-6 porcji:

2 kawałki żeberek paski
1/4 szklanki ostrej papryki w proszku
1/4 szklanki brązowego cukru
1 łyżka kakao
2 łyżeczki pieprzu cayenne
pół łyżki soli
1/2 łyżeczki kminu rzymskiego

Sos barbecue:

1 cebula
4 ząbki czosnku
1 puszka pomidorów
1 łyżeczka papryki ostrej w proszku
1 łyżeczka mielonego imbiru
1/2 łyżeczki cynamonu
1/2 łyżeczki mielonej kolendry
1 łyżka sosu sojowego
1 łyżka płynnego miodu
3 łyżki brązowego cukru
kilka kropel sosu piri-piri
1 łyżka sosu Worcestershire

Kuskus:

1 i 1/2 szklanki kaszy kuskus
1 i 1/2 szklanki wrzącej wody
100 g żurawiny
2 łyżki płatków migdałowych
200 g winogron jasnych, małych bezpestkowych
starta skórka z 1 pomarańczy i cytryny
4 łyżki oliwy z oliwek
2 łyżki octu winnego
1 łyżeczka musztardy Dijon
1 łyżka miodu
sól, pieprz

Warzywa:

2 papryki ( czerwona i żółta)
2 bataty
1 cukinia
1 bakłażan
1 fenkuł
pęczek zielonych szparagów 
sól gruboziarnista
świeży tymianek
4 ząbki czosnku

Przygotowanie:

1. Żeberka przyprawiamy, wszystkie suche składniki mieszamy i posypujemy przyprawą żeberka, (żeberek nie kroimy, pieczemy w całości), tak natarte mięso wkładamy na noc do lodówki, jeśli nie macie aż tyle czasu zostawcie mięso w przyprawach na blacie przez ok 15 minut. 
2. Piekarnik lub grill gazowy nagrzewamy do 170 stopni i pieczemy żeberka od 1 i 1/2 - 2 godzin, żeberka muszą być dobrze wysmażone
3. Przygotowujemy sos barbecue - cebulę i czosnek drobno siekamy, na patelni karmelizujemy cukier brązowy, dodajemy posiekaną cebulę, smażymy na złoty kolor, dodajemy przyprawy i czosnek smażymy chwilę aby uwolnić smak przypraw. Dolewamy puszkę pomidorów, sosy: sojowy, piri-piri i Worcestershire, dodajemy miód, wszystko gotujemy ok 10 minut na niewielkim ogniu.
4. Na 15 minut przed końcem pieczenia, żeberka smarujemy dokładnie sosem barbecue i zapiekamy w 200 stopniach, pozostałą cześć sosu podajemy w miseczce do gotowych żeberek.
5. Warzywa kroimy - cukinię, bakłażana w plastry, batata obieramy i kroimy również w plastry, papryki pozbawiamy gniazd nasiennych i kroimy w ósemki, fenkuł w cienkie plasterki, 4 ząbki czosnku pozostawiamy w łupinkach i rozgniatamy nożem, ze szparagów odłamujemy twardawe końce. Wszystkie warzywa układamy na blaszce, skrapiamy oliwą z oliwek, posypujemy pieprzem i gruboziarnistą solą, dorzucamy kilka gałązek świeżego tymianku, pieczemy w 170 stopniach przez ok 40 minut.
6. Kuskus zalewamy wrzącą wodą, przykrywamy i odstawiamy na ok 5 minut, winogrona myjemy, jeśli nie udało nam się kupić maleńkich winogron, większe przekrawamy na pół i usuwamy pestki. Płatki migdałów prażymy na suchej patelni aż się zezłocą. Kuskus mieszamy widelcem, lekko solimy, dorzucamy suszoną żurawinę, winogrona, płatki migdałowe. Przygotowujemy sos vinegrette - mieszamy ocet winny z solą, dolewamy oliwę, płynny miód, musztardę i mieszamy energicznie aby składniki dobrze się połączyły. Do kuskusy ścieramy skórkę z 1 pomarańczy i cytryny, (nie ścieramy białej części skórki, jest gorzka) dolewamy sos vinegrette i mieszamy.
7. Upieczone warzywa polewamy salsą verde, żeberka kroimy w paski szerokości 4 cm i podajemy z pozostałym sosem barbecue.

Palce lizać!










Durszlak.pl

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Ekspresowe bułki

Uszczęśliwianie rodziny jedzeniem z samego rana? Mając na to czas to wielka satysfakcja, ale nawet nie dysponując duża dawką leniwego poranka można zaskoczyć domowników chrupiącą bułką na śniadanie, wystarczy dobrze zorganizować się przed pójściem spać, a rano wymknąć się chwilę wcześniej z łóżka, by potem wskoczyć do niego jeszcze na ok 40 minut, później to już trzeba nastawić piekarnik, uruchomić ekspres do kawy i rozprawić się z poranną prasą. Oczywiście zdaję sobie sprawę, że takie poranki możemy zafundować sobie właściwie tylko w weekend, warto więc je celebrować i dobrze przygotować śniadanie. Jest jedno "ale", zabawa w domowe wypieki bardzo uzależnia, co więcej może się okazać, że Wasza rodzina nie będzie już chciała wziąć do ust innego pieczywa poza Waszym własnym wypiekiem, i tutaj mamy problem ;) Miłego wypiekania, bułeczki są pyszne. 

Bigos staropolski

"...W kociołkach bigos grzano; w słowach wydać trudno bigosu smak przedziwny, kolor i woń cudną..." *   nie tylko u Mickiewicza bigos staropolski zasłużył sobie na pochwały. W literaturze wspominają go również Tadeusz Boy-Żeleński i Wincenty Pol. Mimo iż istnieje wiele sposobów przyrządzania tej potrawy to w zasadzie wszystkie opierają się na tych samych składnikach, różni je jedynie kolejność ich dodawania i dodatki. Co zatem dodajemy do bigosy, żeby jego smak był miażdżący? Jak przygotować bigos idealny? Jest kilka tajemnic, podpytajcie starszych w rodzinie. Ja znawczynią tej potrawy nie jestem, ale studiując kilkanaście przepisów, czytając kilka dobrych książek, wyprodukowałam pewnej nocy w swojej kuchni całkiem dobry bigos, z którego recepturą zamierzam się z Wami podzielić. Zasada pierwsza mówi, że z dobrego bigosu, po nałożeniu na talerz nie powinna wypływać woda, a jednocześnie bigosu staropolskiego nie przygotowuje się z zasmażką.    Potrawa po przyrządzeniu powi

Schab faszerowany białą kiełbasą

Macie takie oto doświadczenia: kupiliście właśnie wędlinę, schowaliście do lodówki, a już następnego dnia nie wiadomo skąd na talerzyku pojawiła się woda, a plasterki wędliny stały się śliskie....jeśli macie dość nudnych i jednakowych w smaku wędlin, o niewiadomym składzie i dziwnej konsystencji, to zachęcam Was do przygotowania wędlin w domowych warunkach. Macie wtedy pełną kontrole nad jakością mięsa oraz ilością dodanych przypraw, takie wędliny długo zachowują świeżość, a smak jest bardzo swojski. Poniższa propozycja doskonale odnajdzie się w towarzystwie jajek z sosem tatarskim na wielkanocnym stole.